HCM0503-1R0-R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | HCM0503-1R0-R |
Description | FIXED IND 1UH 10.1A 11.44 MOHM |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 10.1 A 11.44mOhm Max 2020 (5050 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Saturation (Isat) 8.5A |
Mfr | Shielding Shielded |
Series | DC Resistance (DCR) 11.44mOhm Max |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Part Status Active | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Type Drum Core, Wirewound | Mounting Type Surface Mount |
Material - Core | Package / Case 2020 (5050 Metric) |
Inductance | Size / Dimension 0.203" L x 0.201" W (5.15mm x 5.10mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm) |