EFPLA2AJ153B092LH
DigiKey Part Number
283-EFPLA2AJ153B092LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFPLA2AJ153B092LH
Description
CAP FILM 0.015UF 5% 2000VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.015 µF Film Capacitor 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
2000V (2kV)
Applications
Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Dielectric Material
Ratings
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance)
45 mOhms