EFDKA60K656F034DHT
DigiKey Part Number
283-EFDKA60K656F034DHT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFDKA60K656F034DHT
Description
CAP FILM 65UF AUTO 600VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
65 µF Film Capacitor 600V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
2.008" (51.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
2.067" (52.50mm)
Voltage Rating - DC
600V
Applications
Automotive; DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Ratings
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.6 mOhms