DR74-471-R
DigiKey Part Number
283-4069-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-4069-1-ND - Cut Tape (CT)
283-4069-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR74-471-R
Description
FIXED IND 470UH 400MA 1.74 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 400 mA 1.74Ohm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DR74-471-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
460mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
1.74Ohm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.171" (4.35mm)