DR74-102-R
DigiKey Part Number
513-1387-2-ND - Tape & Reel (TR)
513-1387-1-ND - Cut Tape (CT)
513-1387-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR74-102-R
Description
FIXED IND 1MH 270MA 3.89 OHM SMD
Detailed Description
1 mH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 270 mA 3.89Ohm Nonstandard
EDA/CAD Models
DR74-102-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
310mA
DC Resistance (DCR)
3.89Ohm
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.171" (4.35mm)