DR73-100-R
DigiKey Part Number
513-1129-2-ND - Tape & Reel (TR)
513-1129-1-ND - Cut Tape (CT)
513-1129-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR73-100-R
Description
FIXED IND 10UH 2.08A 65.6 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.08 A 65.6mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DR73-100-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.47A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
65.6mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.140" (3.55mm)