DR127-101-R
DigiKey Part Number
283-DR127-101-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-DR127-101-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-DR127-101-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR127-101-R
Description
FIXED IND 100UH 1.96A 163 MOHM
Detailed Description
100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.96 A 163mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
DR127-101-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
3.64A
DC Resistance (DCR)
163mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)