DR1050-102-R
DigiKey Part Number
283-DR1050-102-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-DR1050-102-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-DR1050-102-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR1050-102-R
Description
FIXED IND 1MH 430MA 1.95 OHM SMD
Detailed Description
1 mH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 430 mA 1.95Ohm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
DR1050-102-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
480mA
DC Resistance (DCR)
1.95Ohm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)