DR1050-101-R
DigiKey Part Number
283-DR1050-101-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-DR1050-101-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-DR1050-101-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR1050-101-R
Description
FIXED IND 100UH 1.52A 205 MOHM
Detailed Description
100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.52 A 205mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
DR1050-101-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.45A
DC Resistance (DCR)
205mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)