DR1040-150-R
DigiKey Part Number
513-1400-2-ND - Tape & Reel (TR)
513-1400-1-ND - Cut Tape (CT)
513-1400-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR1040-150-R
Description
FIXED IND 15UH 3.1A 50 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.1 A 50mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
DR1040-150-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
3.6A
DC Resistance (DCR)
50mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)