DR1030-151-R
DigiKey Part Number
283-DR1030-151-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-DR1030-151-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-DR1030-151-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR1030-151-R
Description
FIXED IND 150UH 680MA 700 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 680 mA 700mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DR1030-151-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
860mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
700mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)