BK1-MDP-25-R
DigiKey Part Number
283-BK1-MDP-25-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK1-MDP-25-R
Description
FUSE CERAMIC 25A 500VAC/250VDC
Detailed Description
25 A 500 V 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1kA AC, 2kA DC
Melting I²t
622.0
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Voltage Rating - AC
500 V
DC Cold Resistance
0.0029 Ohms