BK1-MDP-10-R
DigiKey Part Number
283-BK1-MDP-10-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK1-MDP-10-R
Description
FUSE 3AB 500VAC T-DELAY 10A
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 A 500 V 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Slow Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bag
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1.5kA AC, 2kA DC
Part Status
Active
Melting I²t
250.0
Mounting Type
Requires Holder
Approval Agency
UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Voltage Rating - AC
500 V
DC Cold Resistance
0.0115 Ohms