BK-MDP-V-20-R
DigiKey Part Number
283-BK-MDP-V-20-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK-MDP-V-20-R
Description
FUSE CERAMIC 20A 500VAC/250VDC
Detailed Description
20 A 500 V 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1kA AC, 2kA DC
Melting I²t
375.0
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
Voltage Rating - AC
500 V
DC Cold Resistance
0.0035 Ohms