BK/AGC-B-10 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 5,643
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 14,310
Datasheet
In Stock: 47
10 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Eaton Electronics Overcurrent Protection Fuse Portfolio
BK/AGC-B-10
DigiKey Part Number
283-BK/AGC-B-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/AGC-B-10
Description
FUSE GLASS 10A 250VAC 3AB 3AG
Detailed Description
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200A
Melting I²t
486.0
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.008 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V