Image for PFA10-T01-3-960-DC24V-40A is not available
PFA10-T01-3-960-DC24V-40A
DigiKey Part Number
302-PFA10-T01-3-960-DC24V-40A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFA10-T01-3-960-DC24V-40A
Description
PFA10, 3PH, DM, 480VAC/24VDC,40A
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 40A
Category
Current - Output (Max)
40A
Manufacturer
E-T-A
Power (Watts)
960W
Series
Voltage - Isolation
5 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial), Laboratory
Part Status
Active
Efficiency
96.9%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, IP20, PFC, Universal Input
AC Voltage - Input
320 ~ 575 VAC (3 Phase)
Size / Dimension
6.13" L x 3.15" W x 5.31" H (155.7mm x 80.0mm x 135.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
450V
Approval Agency
CE, cULus, cURus, IECEE CB Sheme
DC Voltage - Input (Max)
815V
Standard Number
61010-1; 62368-1
Voltage - Output 1
24V