EA UNITFT101-A secondary
uniTFT - The film
EA UNITFT101-A
DigiKey Part Number
1481-1250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EA UNITFT101-A
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 10.1"
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color I2C, RS-232, SPI, USB 10.1" (256.54mm) 1280 x 800 (WXGA1)
Category
Viewing Area
219.50mm W x 138.00mm H
Manufacturer
Display Visions
Backlight
LED - White
Series
Dot Pixels
1280 x 800 (WXGA1)
Packaging
Bulk
Interface
I2C, RS-232, SPI, USB
Part Status
Active
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Type
TFT - Color
Base Product Number
Diagonal Screen Size
10.1" (256.54mm)