EA TFT028-23AITC
DigiKey Part Number
1481-EATFT028-23AITC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EA TFT028-23AITC
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 2.8"
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, 24-Bit (RGB), SPI 2.8" (71.12mm) 240 x 320
Category
Viewing Area
43.20mm W x 57.60mm H
Manufacturer
Display Visions
Backlight
LED - White
Packaging
Bag
Dot Pixels
240 x 320
Part Status
Active
Interface
Parallel, 24-Bit (RGB), SPI
Display Type
TFT - Color
Controller Type
GT911
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Capacitive
Base Product Number
Diagonal Screen Size
2.8" (71.12mm)