EA R480X-43ALW
DigiKey Part Number
1481-EAR480X-43ALW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EA R480X-43ALW
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 4.3"
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) Parallel, 24-Bit (RGB) 4.3" (109.22mm) 480 x 272
Category
Viewing Area
95.04mm W x 53.86mm H
Manufacturer
Display Visions
Dot Pixels
480 x 272
Packaging
Bag
Interface
Parallel, 24-Bit (RGB)
Part Status
Active
Controller Type
SC7283, GT911
Display Type
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transmissive
Dot Pitch
0.20mm W x 0.20mm H
Diagonal Screen Size
4.3" (109.22mm)