DIW075M065
DigiKey Part Number
4878-DIW075M065-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DIW075M065
Description
IGBT TRENCH FS 650V 90A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 90 A 330 W Through Hole TO-247
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DIW075M065 Models
Category
Switching Energy
3.4mJ (on), 2.3mJ (off)
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Input Type
Standard
Packaging
Tube
Gate Charge
230 nC
Part Status
Active
Td (on/off) @ 25°C
61ns/310ns
IGBT Type
Trench Field Stop
Test Condition
600V, 30A, 4.7Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Reverse Recovery Time (trr)
65 ns
Current - Collector (Ic) (Max)
90 A
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector Pulsed (Icm)
300 A
Mounting Type
Through Hole
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.9V @ 15V, 75A
Package / Case
TO-247-3
Power - Max
330 W