BZX84C5V6
DigiKey Part Number
4878-BZX84C5V6TR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-BZX84C5V6CT-ND - Cut Tape (CT)
4878-BZX84C5V6DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C5V6
Description
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.6 V 300 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
EDA/CAD Models
BZX84C5V6 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Power - Max
300 mW