SMBJ24CA-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 48,529
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 86,199
Datasheet
Bourns Inc.
In Stock: 373
Taiwan Semiconductor Corporation
MCC (Micro Commercial Components)
Comchip Technology
Similar
STMicroelectronics
Similar
YAGEO
YAGEO
Microchip Technology
Microchip Technology
Comchip Technology
38.9V Clamp 15.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
DO-214AA
SMBJ24CA-13
DigiKey Part Number
SMBJ24CADITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ24CADICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ24CA-13
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMBJ24CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V