SBRT3M40P1-7
DigiKey Part Number
SBRT3M40P1-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
SBRT3M40P1-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
SBRT3M40P1-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBRT3M40P1-7
Description
DIODE SBR 40V 3A POWERDI 123
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 3A Surface Mount PowerDI™ 123
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SBRT3M40P1-7 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
530 mV @ 3 A
Mfr
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
30 µA @ 40 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
PowerDI™ 123
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
3A