SBR3150SB-13
DigiKey Part Number
SBR3150SB-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
SBR3150SB-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
SBR3150SB-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR3150SB-13
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 3A SMB
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 150 V 3A Surface Mount SMB
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
820 mV @ 3 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 150 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
SMB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
3A