D24V0S1U2LP1610Q-7
DigiKey Part Number
31-D24V0S1U2LP1610Q-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-D24V0S1U2LP1610Q-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-D24V0S1U2LP1610Q-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D24V0S1U2LP1610Q-7
Description
TVS DIODE 24VWM 42V UDFN16102
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
42V Clamp 31A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount U-DFN1610-2 (Type B)
Category
Power Line Protection
No
Mfr
Capacitance @ Frequency
210pF @ 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Package / Case
0603 (1610 Metric)
Voltage - Breakdown (Min)
26V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
31A (8/20µs)