AP7365-33EG-13
DigiKey Part Number
AP7365-33EG-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP7365-33EG-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
AP7365-33EG-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7365-33EG-13
Description
IC REG LIN 3.3V 600MA SOT-223-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 600mA SOT-223-3
EDA/CAD Models
AP7365-33EG-13 Models
Current - Quiescent (Iq)
80 µA
PSRR
65dB (1kHz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
SOT-223-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 600mA