AP7363-25D-13
DigiKey Part Number
AP7363-25D-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
AP7363-25D-13CT-ND - Cut Tape (CT)
AP7363-25D-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7363-25D-13
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A TO252-3
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A TO-252-3
EDA/CAD Models
AP7363-25D-13 Models
Current - Quiescent (Iq)
1.2 mA
PSRR
65dB ~ 61dB (120Hz ~ 1kHz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
TO-252-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.24V @ 1.5A