DKS-BBOARD3.3
DKS-BBOARD3.3
DigiKey Part Number
DKS-BBOARD3.3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DKS-BBOARD3.3
Description
DIGI-KEY BREADBOARD 3.3
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solderless Breadboard Terminal Strip (No Frame) 3.30" x 2.14" (83.8mm x 54.4mm)
Category
Number of Terminal Strips
1
Manufacturer
DigiKey Standard
Number of Distribution Buses
2
Series
Number of Tie Points (Total)
400
Packaging
Bulk
Number of 5-Tie Point Terminals
60
Part Status
Active
Size / Dimension
3.30" x 2.14" (83.8mm x 54.4mm)
Type
Terminal Strip (No Frame)
Wire Gauge
22 AWG