XB24CZ7PIT-004
DigiKey Part Number
602-1557-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XB24CZ7PIT-004
Description
RF TXRX MOD 802.15.4 TRC ANT TH
Customer Reference
Detailed Description
802.15.4 Zigbee® Transceiver Module 2.4GHz Integrated, Trace Through Hole
Category
Sensitivity
-102dBm
Antenna Type
Integrated, Trace
Voltage - Supply
2.1V ~ 3.6V
Current - Receiving
28mA ~ 45mA
RF Family/Standard
Current - Transmitting
33mA ~ 59mA
Protocol
Mounting Type
Through Hole
Modulation
DSSS
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency
2.4GHz