PMT-48V75W2BA
cms-digikey-product-number
1145-PMT-48V75W2BA-ND
cms-manufacturer
cms-manufacturer-product-number
PMT-48V75W2BA
cms-description
AC/DC CONVERTER 48V 77W
cms-standard-lead-time
32 Weeks
cms-customer-reference
cms-detailed-description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
cms-product-attributes
cms-filter-similar-products
cms-show-empty-attributes
cms-category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
90%
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Universal Input
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.90" L x 3.82" W x 1.18" H (99.0mm x 97.0mm x 30.0mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC, KC, TUV, UKCA
Current - Output 1
1.6 A