PMT-48V350W2BR
DigiKey Part Number
1145-PMT-48V350W2BR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMT-48V350W2BR
Description
AC/DC CONVERTER 48V 350W
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
88%
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Universal Input
Voltage - Input
90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC
Size / Dimension
8.46" L x 4.53" W x 1.18" H (215.0mm x 115.0mm x 30.0mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC, KC, TUV, UKCA
Current - Output 1
7.3 A