PMT-24V200W1AM is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Delta Electronics
In Stock: 142
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC Input
PMT-24V200W1AM
PMT-24V200W1AM
Delta Medical Power Solutions Medical & Industrial Power Supplies | Digi-Key Daily
PMT-24V200W1AM
DigiKey Part Number
1145-1076-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMT-24V200W1AM
Description
AC/DC CONVERTER 24V 200W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PMT-24V200W1AM Models
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
88.5%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C (With Derating)
Features
Adjustable Output
Voltage - Input
90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC
Size / Dimension
8.46" L x 4.53" W x 1.97" H (215.0mm x 115.0mm x 50.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CB, cURus
Current - Output 1
8.8 A