PMT-12V50W1AA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Delta Electronics
In Stock: 57
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
Delta Medical Power Solutions Medical & Industrial Power Supplies | Digi-Key Daily
PMT-12V50W1AA
DigiKey Part Number
1145-1073-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMT-12V50W1AA
Description
AC/DC CONVERTER 12V 50W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PMT-12V50W1AA Models
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
83%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Universal Input
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.86" L x 3.86" W x 1.50" H (98.0mm x 98.0mm x 38.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Current - Output 1
4.17 A