PACSR12025S
DigiKey Part Number
941-1791-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PACSR12025S
Description
AC/DC CONVERTER 12V 300W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 25A 85 ~ 265 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Manufacturer
Delta Electronics
Features
Adjustable Output, Baseplate, Remote Sense, Universal Input
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Packaging
Box
Efficiency
91.5%
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Package / Case
10-DIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.36" L x 2.00" W x 0.54" H (110.7mm x 50.8mm x 13.7mm)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
12V
Weight
0.529 lb (240.00 g)
Current - Output (Max)
25A
Base Product Number
Power (Watts)
300 W