MDS-250APB24 AA
DigiKey Part Number
1145-1250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDS-250APB24 AA
Description
AC/DC CONVERTER 24V 150W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
93%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features
PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Size / Dimension
5.01" L x 3.01" W x 1.42" H (127.3mm x 76.5mm x 36.1mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CE, EN, SIQ, TUV, UL
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
6.25 A