MDS-250ADB12 AA
DigiKey Part Number
1145-1248-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDS-250ADB12 AA
Description
AC/DC CONVERTER 12V 150W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
90.5%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features
PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Type
Enclosed
Size / Dimension
5.51" L x 3.50" W x 1.77" H (140.0mm x 89.0mm x 45.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CE, EN, SIQ, TUV, UL
Voltage - Output 1
12V
Current - Output 1
11.25 A