DSTL-0829-12
DigiKey Part Number
1144-1286-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSTL-0829-12
Description
SOLENOID PULL INTERMITTENT 12V
Customer Reference
Detailed Description
Intermittent Duty Solenoid Closed Frame (Pull), Tubular Type 0.500" (12.70mm) Stroke 12VDC Panel Mount
EDA/CAD Models
DSTL-0829-12 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
72 W
DC Resistance (DCR)
2Ohm
Series
Bushing Thread
3/4-16 UNF-2A
Mounting Type
Panel Mount
Size / Dimension
1.000" Dia x 1.140" L (25.40mm x 28.96mm)
Diameter - Shaft
0.307" (7.80mm)
Duty Cycle
Intermittent
Shaft Detail
Clevis
Voltage - Rated
12VDC
Weight
0.225 lb (102.06 g)
Stroke Length
0.500" (12.70mm)