DSML-1153-18C
DigiKey Part Number
1144-1413-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSML-1153-18C
Description
SOLENOID LATCH PULL CONT 18V
Customer Reference
Detailed Description
Continuous Duty Solenoid Open Frame Latching (Pull) Type 0.750" (19.05mm) Stroke 18VDC Chassis Mount
Category
Stroke Length
0.750" (19.05mm)
Power (Watts)
7 W
Series
DC Resistance (DCR)
45.8Ohm
Termination Style
Quick Connect - 0.110"/0.187"
Size / Dimension
2.010" L x 1.000" W x 1.220" H (51.05mm x 25.40mm x 30.99mm)
Diameter - Shaft
0.438" (11.13mm)
Duty Cycle
Continuous
Voltage - Rated
18VDC