DSML-0630-12E
DigiKey Part Number
1144-1420-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSML-0630-12E
Description
SOLENOID LATCH PULL INTER 12V
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Intermittent Duty Solenoid Open Frame Latching (Pull) Type 0.500" (12.70mm) Stroke 12VDC Chassis Mount
EDA/CAD Models
DSML-0630-12E Models
Category
Stroke Length
0.500" (12.70mm)
Power (Watts)
9 W
Series
DC Resistance (DCR)
16Ohm
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Size / Dimension
1.200" L x 0.750" W x 0.750" H (29.46mm x 19.05mm x 19.05mm)
Type
Open Frame Latching (Pull)
Diameter - Shaft
0.250" (6.35mm)
Duty Cycle
Intermittent
Shaft Detail
Clevis
Voltage - Rated
12VDC