DSML-0224-18
DigiKey Part Number
1144-1323-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSML-0224-18
Description
SOLENOID PULL PULSE 18V
Customer Reference
Detailed Description
Pulse Duty Solenoid Open Frame (Pull) Type 0.200" (5.08mm) Stroke 18VDC Chassis Mount
EDA/CAD Models
DSML-0224-18 Models
Category
Power (Watts)
13 W
DC Resistance (DCR)
24.6Ohm
Termination Style
Wire Leads
Size / Dimension
0.910" L x 0.280" W x 0.330" H (23.11mm x 7.11mm x 8.38mm)
Diameter - Shaft
0.130" (3.30mm)
Type
Open Frame (Pull)
Shaft Detail
Round
Duty Cycle
Pulse
Weight
0.012 lb (5.44 g)
Voltage - Rated
18VDC
Base Product Number
Stroke Length
0.200" (5.08mm)