DRS-5V30W1NZ
DigiKey Part Number
1145-1233-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRS-5V30W1NZ
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 5V 30W
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 5V 3A
Category
Power (Watts)
30W
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
79%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, IP20, Universal Input
Size / Dimension
3.52" L x 0.83" W x 2.95" H (89.5mm x 21.0mm x 75.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CE, EAC, EN, NEC Class 2, SIQ, UL
Voltage - Output 1
5V
Standard Number
Current - Output (Max)
3A