DRM-24V960W1PN
DigiKey Part Number
1145-1291-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRM-24V960W1PN
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 960W
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 40A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRM-24V960W1PN Models
Category
Power (Watts)
960W
Manufacturer
Delta Electronics
Voltage - Isolation
4.54 kV
Series
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
95.98%
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, IP20, Load Sharing, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.26" L x 4.92" W x 4.88" H (133.6mm x 125.0mm x 124.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, CSA, cULus, cURus, EAC, SIQ
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
Current - Output (Max)
40A