AFB0812SH-TP12 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Sunon Fans
In Stock: 171
Similar
Sunon Fans
In Stock: 0
Datasheet
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 55.6 CFM (1.56m³/min) 4 Wire Leads
AFB0812SH-TP12
DigiKey Part Number
603-1200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFB0812SH-TP12
Description
FAN AXIAL 80X25.4MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Noise
46.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
3.6 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
4 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, CSA, UL, VDE
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Weight
0.176 lb (80.00 g)
Width
25.40mm
Current Rating (Amps)
0.300A
Air Flow
55.6 CFM (1.56m³/min)
Voltage Range
10 ~ 13.2VDC
Static Pressure
0.380 in H2O (94.6 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C