CR5220-30
DigiKey Part Number
CR5220-30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR5220-30
Description
CURRENT SENSOR MAGNETIC/CL 30A
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 30A 1 Channel Magnetic Modulator, Closed Loop Unidirectional Module
Category
Frequency
DC
Mfr
Accuracy
±1%
Series
Voltage - Supply
24V
Packaging
Bulk
Response Time
250ms
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
100mA
For Measuring
DC
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Sensor Type
Polarization
Unidirectional
Current - Sensing
Mounting Type
Number of Channels
1
Package / Case
Module
Output
Ratiometric, 4mA ~ 20mA