CR5210S-30
DigiKey Part Number
582-1176-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR5210S-30
Description
CURRENT SENSOR HE/CL 30A
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 30A 1 Channel Hall Effect, Closed Loop Bidirectional Module
Category
Frequency
DC
Mfr
Accuracy
±1%
Series
Voltage - Supply
24V
Packaging
Bulk
Response Time
250ms
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
35mA
For Measuring
DC
Operating Temperature
0°C ~ 50°C