MLP281M450EB0A
DigiKey Part Number
338-1204-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLP281M450EB0A
Description
CAP ALUM 280UF 20% 450V FLATPACK
Detailed Description
280 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack, Tabbed 585mOhm 2000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing
1.000" (25.40mm)
Size / Dimension
3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
585mOhm