EDC473Z5R5C
DigiKey Part Number
338-EDC473Z5R5C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDC473Z5R5C
Description
0.047F, 5.5V
Detailed Description
47 mF (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 120Ohm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
47 mF
Size / Dimension
0.531" Dia (13.50mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
120Ohm @ 1kHz