381LX472M080A042
DigiKey Part Number
338-2316-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX472M080A042
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
3.3 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.8 A @ 20 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C