TV04A400JB-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Comchip Technology
In Stock: 4,482
Datasheet
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 87,862
Datasheet
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
MCC (Micro Commercial Components)
Littelfuse Inc.
Similar
Bourns Inc.
Similar
Littelfuse Inc.
YAGEO
YAGEO
In Stock: 599
Microchip Technology
64.5V Clamp 6.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
DO-214AC, SMA
TV04A400JB-G
DigiKey Part Number
TV04A400JB-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TV04A400JB-G
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TV04A400JB-G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V