CPDZ3V3U-HF
DigiKey Part Number
641-1483-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1483-1-ND - Cut Tape (CT)
641-1483-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPDZ3V3U-HF
Description
TVS DIODE 3.3VWM 10.6VC 0201
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10.6V Clamp 6.5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 0201/DFN0603
Category
Power - Peak Pulse
70W
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
35pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3.3V (Max)
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Voltage - Breakdown (Min)
5.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
10.6V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.5A (8/20µs)